Världsbok- och upphovsrättsdagen 23 april

Världsbok- och upphovsrättsdagen 23 april

Varje år arrangerar Författarcentrum Väst i samarbete med Göteborgs stadsbibliotek en uppläsningskväll i Göteborg för att fira Världsbok- och upphovsrättsdagen 23 april.

Sex författare och en artist framträder, en konstnär gör arrangemangets affisch och en författare är presentatör. Det är numera också tradition på Världsbokdagen att en författare läser upp texter av en förföljd författare.

Kontaktperson: Elise Ingvarsson. 

Världsbokdagen 23 april instiftades 1995 av FN-organet Unesco för att uppmärksamma böckers, författares och upphovsrättens betydelse för att sprida idéer och kunskap och för att bidra till förståelse och tolerans mellan människor.

Program 1999 – 2019


2019
Pernilla Berglund
Jesper Brygger
Viveca Lärn
Caroline Ringskog Ferrada-Noli
Sami Said
Daniel Yousefi
Kurdo Baksi läser Gui Minhai
Musik: Kristina Issa
Affisch: Freja Erixån
Presentatör: Jennifer Hayashida

2018
Johannes Anyuru
Sigrid Combüchen
Balsam Karam
Agnes Lidbeck
Leif Holmstrand
Lars Mikael Raattamaa i samtal med Catharina Thörn.
Anna Mattsson läser texter av författaren Yin Luoth från Kambodja.
Musik: Missios
Affisch: Marie Dahlstrand
Presentatör: Martin Engberg

2017
Anneli Jordahl
Hanna Hallgren
Asli Erdogan lästes av Thomas Andersson (Rámus förlag)
Durim Bekteshi
Jörgen Gassilewski
Johanne Lykke Holm
Aleksander Motturi
Musik: Stina Velocette
Affisch: Tom Bogaard
Presentatör: Pär Thörn

2016
Sevi Kumral
Per Johansson
Alejandro Leiva Wenger
Kristina Hultegård och Roja Zarrin läste den förföljda poeten Fateme Ekhtesari
Rosa Liksom
Alexander Mahmoud
Ebba Witt-Brattström
Musik: Vic Vem
Affisch: Artur Szandrowski
Presentatör: Helena Fagertun

2015
Karolina Ramqvist
Agneta Pleijel
Lina Hagelbäck
Jacques Werup
Mattias Hagberg
Carl-Michael Edenborg
Meira Ahmemulic läser CEMNOZ
Musik: The Naima Train
Affisch: Olle Essvik/Rojal Förlag
Presentatör: Ragnar Strömberg

2014
Majgull Axelsson
Anna Fock
Johan Jönson
Hanna Nordenhök
Joakim Pirinen
Lidija Praizovic
Tony Samuelsson
Andrés Stoopendaal
Affisch: Linda Spåman
Musik: Slowgold
Presentatör: Ragnar Strömberg

2013
Sara Tuss Efrik
Athena Farrokhzad
Bob HanssonSven-Eric Liedman
Petra Revenue
Lina Wolff
Musik: Martin McFaul och Maja Gödicke
Affisch: Åsa Norberg och Jennie Sundén
Presentatör: Kennet Klemets

2012
Mattias Alkberg
Erik Andersson
Lina Ekdahl
Alice Kassius Eggers
Eija Hetekivi Olsson
Ola Nilssons
Musik: Slowgold
Affisch: Per-Isak Snälls
Presentatör: Kennet Klemets

2011
Magnus Dahlström
Unni Drougge
Lina Ekdahl (läste upp en text av den vitryska författaren Maryja Martysevitj)
Kajsa Grytt
Khashayar Naderehvandi
David Vikgren
Hanna Wikman
Musik: Twice a Man
Affisch: Anna Persson
Presentatör: Ulf Karl Olov Nilsson

2010
Magnus Florin
Sara Kadefors
Maja Lundgren
Steve Sem-Sandberg
Birgitta Stenberg
Ragnar Strömberg (läste upp en text av den italienske författaren Roberto Saviano)
Pär Thörn
Musik: Den Stora Vilan
Affisch: Mattias Nilsson
Presentatör: Ulf Karl Olov Nilsson

2009
Marjaneh Bakhtiari
Stig Hansén (läste upp en text av vietnamesiska författaren Duong Thu Huong)
Claes Hylinger
Johan Jönson
Johan Kling
Ann-Marie Ljungberg
Sofia Rapp Johansson
Carl-Johan Vallgren
Musik: Ida Redig
Affisch: Olllio
Presentatör: Ulf Karl Olov Nilsson

2008
Gunnar Blå
Helena Eriksson
G=T=B=R=G
Peter Kihlgård
Mats Kolmisoppi
Jila Mossaed (läste upp en text av iranske författaren Yaghoub Yadali)
Hassan Loo Sattarvandi
Gun-Britt Sundström
Musik: Ashar Khan
Affisch: Annika von Hausswolff
Presentatör: Kennet Klemets

2007
Arne Dahl
Sigge Eklund
Malin Kivelä (SF)
Agneta Klingspor
Kate Larsson
Anna-Karin Palm
Musik: David Fransson (Division of Laura Lee)
Affisch: Jonas Ahl
Presentatör: Per Planhammar

2006
Eva Adolfsson
Jennie Dielemans
Jörgen Gassilewski
Ann Jäderlund
Jonas Hassen Khemiri
Johan Nordbeck
Musik: Kristian Anttila
Affisch: Eva Björkstrand
Presentatör: Per Planhammar

2005
Cecilia Davidsson
Pär Hansson
Helena Henschen
Petter Lindgren
Marja-Leena Sillanpää
Carl-Henning Wijkmark
Musik: Martin McFaul
Affisch: Dana Sederowsky
Presentatör: Pamela Jaskoviak

2004
Mattias Alkberg
Lars Ardelius
Nina Lekander
Carl-Johan Malmberg
Marie Norin
Sara Stridsberg
Musik: Jenny Willén och Mats Eriksson
Affisch: Johannes Heldén
Presentatör: Pamela Jaskoviak

2003
Alexandra Coelho Ahndoril
Johannes Anyuru
Magnus Hedlund
Theodor Kallifatides
Astrid Trotzig
Yeshiwork Wondmeneh
Musik: Emrik Larsson och Johan Johansson
Affisch: Sanna Norasdotter
Presentatör: Robert Kangas

2002
Gabriella Håkansson
Kennet Klemets
Ulf Karl Olov Nilsson
Bengt Ohlsson
John Erik Riley (N)
Staffan Söderblom
Kerstin Thorvall
Maria Zennström
Musik: Iris Esell och Stefan Forssén
Affisch: Helena Roos
Presentatör: Robert Kangas

2001
Inger Edelfeldt
Mara Lee
Mikael Niemi
Cilla Naumann
Per Planhammar
Kjell Westö (SF)
Magnus William-Olsson
Musik: Pelle Bolander
Affisch: Patrik Andiné
Presentatör: Sten Björnulfson

2000
Johan Bergström
Martin Enckell (SF)
Arne Johnsson
Sara Lidman
Erlend Loe (N)
Bodil Malmsten
Fredrik Nyberg
Mirja Unge
Musik: Pelle Bolander
Affisch: Ola Åstrand
Presentatör: Sten Björnulfson

1999
Kjell Askildsen (N)
Åke Edwardson
Monika Fagerholm (SF)
Pamela Jaskoviak
Robert Kangas
Jörgen Lind
Jila Mossaed
Cletus Nelson Nwadike
Elisabeth Rynell
Peter Törnqvist
Musik: Pelle Bolander
Presentatör: Sten Björnulfson