Kulturens Auditorium, Lund
Lördag 27 januari kl 14-15
Fri entré från kl 13.30
Museichef Gustav Olsson hälsar välkommen, och programmet presenteras av Författarcentrum Syds Karin Salmson.
Därefter lyssnar vi till ett samtal mellan författarna Oline Stig och Karin Salmson, om Olines roman Drøbak 1947. Romanen gestaltar den komplicerade verkligheten bakom medlöperi, något som Oline Stigs egen farmor och farfar gjorde sig skyldiga till under den tyska ockupationen av Norge. Frågor som varför och vad gör vi sedan belyser teman som vi i allra högsta grad också idag behöver tala om för att inte bara minnas förintelsen utan också hindra att historien upprepar sig. Hur hanterar vi avslöjanden om att det kan ha funnits nazisympatisörer i våra egna familjer? Även om romanen är fiktiv bygger den på författarens personliga forskning och arkivdokument rörande andra världskriget och tiden efter, liksom hennes erfarenhet av tabun och vad tystnad kan göra med oss.
Efter samtalet finns möjlighet att besöka Kulturens utställning Att överleva – Röster från Ravensbrück. Utställningen innehåller unika föremål (kläder, recept, leksaker och andra vittnesbörd) som tillhört kvinnor och barn som räddades från det tyska koncentrationslägret Ravensbrück. Den tillfälliga utställningen Women’s concentration camp experience är också öppen under dagen.
För få syn på viktiga platser i Lunds stad kan man i egen takt under dagen ta del av stadsvandringen I de överlevandes spår, som finns i appen Storyspot, som tar oss med till sju platser som på olika sätt berättar om hur nazismen och andra världskriget satte sina spår i Lund. 1943 sökte danska judar skydd i Lund från det ockuperade Danmark och 1945 kom tusentals fritagna fångar från koncentrationslägren i Europa.
Litterära spår – till minne av förintelsen arrangeras av Författarcentrum Syd i samarbete med Kulturen och med stöd av Kulturrådet.
Dela i sociala medier