Vilken bok kommer stockholmarna att läsa under 2023? Välkommen till tillkännagivandet av 2023 års Stockholm läser-bok som blir den 20:e i ordningen!
Kvällens konferencier är författaren och journalisten Marie Lundström. Programmet bjuder på samtal med den än så länge hemliga författaren och författaren Donia Saleh, som har skrivit förordet till den nya pocketutgåvan samt läsningar av skådespelaren Amed Bozan.
Datum: 7 februari 2023
Tid: 18:00–19:00
Plats: Skärholmens bibliotek
Länk till facebook evenemanget.
Evenemanget är kostnadsfritt men du behöver reservera plats, du kan läsa mer och anmäla dig på bibliotekets sida.
Medverkande
Marie Lundström, författare och journalist på Sveriges Radio där hon leder programmet Lundströms bokradio i P1. Lundström romandebuterade 20202 med romanen Sanningens kalas och har sedan dess även gett ut romanen Alla måste söderut.
Amed Bozan, skådespelare. Vinnare av Kristallen för bästa manliga skådespelare i Tv-serien Kalifat. Han har även medverkat i filmen Beck – Den förlorade sonen, flera kortfilmer och kritikerrosade Misantroperna på Folkteatern av Jens Ohlin och spelar på Uppsala Stadsteater.
Donia Saleh, författare och kritiker. Debuterade med den uppmärksammade Ya Leila (2020) som nominerades till både Borås tidnings debutantpris och Katapultpriset.
Om Stockholm läser
Inom Stockholm läser anordnas varje år bokcirklar, författarsamtal och andra evenemang med anknytning till en utvald bok. Tanken är att så många stockholmare som möjligt ska läsa en och samma bok och prata om den. Stockholm läser är ett samarbete mellan Författarcentrum Öst och Stockholms stadsbibliotek med stöd från Kulturrådet och Svenska Akademien.
Dela i sociala medier