Publicerat: 17 mars, 2026

Föreläsning med Katarina Lycken Rüter om textanalys och skrivande

Hur kan arbete med sakprosa och faktatexter utveckla både elevers textanalys och deras skrivande? Katarina Lycken Rüter visar hur sakprosa kan användas för att fördjupa elevers förståelse av olika ämnen och samtidigt utveckla deras förmåga att analysera texter och formulera egna tankar.

Katarina Lycken Rüter, lärare i svenska, religion och historia har lång erfarenhet av undervisning på högstadiet och gymnasiet och tilldelades Svenska Akademiens svensklärarpris 2020.

Föreläsningen är kostnadsfri och vänder sig till lärare och skolbibliotekarier i grundskolan. Den spelas inte in och kan därför inte ses i efterhand.

Datum: Onsdag den 15 april 2026 kl. 15.00–16.00

Plats: Digitalt via Zoom

Anmäl dig här senast 13 april.

Föreläsningen arrangeras inom ramen för det läsfrämjande projektet På riktigt – sakprosa i skolan, finansierat av Natur & Kultur. Läs mer om projektet här.

Dela i sociala medier