Den 5–8 februari äger det kulturpolitiska konventet Folk och Kultur rum. Författarcentrum Öst deltar i seminariet ”Skolbibliotekarien som kulturaktör”.
Om seminariet
Den 1 juli 2025 ska alla skolor enligt lag ha ett skolbibliotek bemannat med en utbildad bibliotekarie. Med bemanning blir skolbiblioteket en pedagogisk funktion för läsning och medie- och informationskunnighet. Litteraturen har en självklar plats i skolbiblioteket, men hur ser det ut med andra kulturformer, kan det bemannade skolbiblioteket bli en kulturaktör i skolan?
Medverkande
Fredrik Lagerqvist, projektledare på Författarcentrum Öst, Viveka Vidhammer, verksamhetsutvecklare med ämnesansvar för teater, Kulturskolan Stockholm, Felix Sjögren, skolbibliotekarie Nydalaskolan, Malmö. Moderator: Helene Öberg, ordförande, Svensk biblioteksförening.
Plats: Ångvälten/Tändkulan, Hotel Bolinder Munktell, Eskilstuna
Tid: Fredag den 7 februari kl. 09:45–10:30
Läs mer om seminariet här.
Dela i sociala medier