Författarbesök som funkar vänder sig till barn, unga och vuxna med intellektuell funktionsnedsättning som antingen deltar i undervisning på en anpassad skolform eller deltar i aktiviteter inom kommunal LSS-verksamhet.
Vi söker nu författare som vill vara med i projektet.
Målet är att ta fram metoder och fungerande modeller för författarbesök i anpassad skola och på bibliotek. Resultatet kommer att dokumenteras i en digital metodhandbok. Tillsammans med barn och unga och unga vuxna med intellektuell funktionsnedsättning, lärare, bibliotekarier, författare och experter kommer vi att utveckla författarbesök för de anpassade skolformerna och för bibliotekens utåtriktade verksamhet tillsammans.
Vill du som författare vara med i projektet Författarbesök som funkar och utveckla nya metoder för författarbesök?
Hur ser uppdraget ut, och vad ingår?
Författarbesök och workshop på anpassad skola och/eller folkbibliotek samt fortbildning tillsammans med kollegor, kontakt med personal på anpassad skola/bibliotek, digital utvärdering och medverkan på återträff med erfarenhetsutbyte.
– Obligatorisk fortbildning med inbjudna föreläsare. På Stadshallen i Lund 22 maj, heldag. Reseersättning utgår för fortbildningen.
– Möta personal på anpassad skola och/eller folkbibliotek, på plats och/eller digitalt inför författarbesöken.
– Eventuellt sätta samman material som skolan kan arbeta vidare med efter genomfört författarbesök.
– Minst två författarbesök/workshop på anpassad skola eller folkbibliotek (arvode 8500kr + moms per författarbesök + reseersättning).
– Digital utvärdering under projektets gång.
– Återträff med erfarenhetsutbyte.
– Arvodering sker enligt KLYS rekommendationer för genomförande av författarbesöken.
Vi ser fram emot att höra från dig och intresseanmälan gör du här, anmälan ska vara inne senast 15 mars och beskedet kommer i början av april.
Författarbesök som funkar är ett arvsfondsprojekt som genomförs av Författarcentrum Syd med stöd av Allmänna Arvsfonden och i samarbete med Ung i FUB, Lomma kommun, Lunds kommun, Eslövs kommun, Landskrona kommun, SPSM, Biblioteksutveckling i Region Skåne.
Projektledare
Henrik Johansson
henrik.johansson@forfattarcentrum.se
Johanna Gustafsson
johanna.gustafsson@forfattarcentrum.se
